Wspólnota Młodzieżowa MAGIS

W maju 2007 r. zawiązała się w naszej parafii nowa wspólnota młodzieżowa MAGIS. Twórcami wspólnot i autorami konspektów formacyjnych, z których te wspólnoty korzystają są jezuici zainspirowani duchowością ignacjańską i nie tylko. W bratniej południowej prowincji jezuitów wspólnoty działają bardzo prężnie – niektóre liczą już ponad sto osób. Nasza wspólnota jest bardzo młoda, ale i bardzo prężna. Na przełomie listopada i grudnia przeprowadziliśmy akcję pt.: „WYJDŹ Z TŁUMU”. To hasło może mieć wiele znaczeń. Może tłum, to coś co nie pozwala nam być sobą, co każe nam zakładać maskę, aby upodobnić się do innych: głośniejszych, silniejszych, ważniejszych. Może tłum to grzech, z którym ciężko nam się uporać i może powiedziałeś już sobie „nie dam rady”, „nie ma sensu”. A może ten tłum oznacza naszą samotność, bo można mieć wokół siebie wielu ludzi, ale co z tego jeśli brak Ci prawdziwego przyjaciela. Próbujemy w MAGISIE wychodzić z tłumu. Wiemy, że nie jest to łatwe, ale wiemy już, że warto.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy we wtorki na godzinę 19.00 do Małego Kościoła.

Wszystko zaczęło się od tego, że przez przypadek znalazłyśmy ogłoszenie w Internecie na temat IDMów, czyli tak zwanych Ignacjańskich Dni Młodzieży. Jest to sześć dni, podczas których młodzież z wszelkich placówek jezuickich zjeżdża się do Starej Wsi (jest to mała wieś koło Rzeszowa), żeby poprzez modlitwę, Eucharystię, taniec, śpiew, koncerty i różnego rodzaju warsztaty wielbić Boga i przede wszystkim być ze sobą nawzajem.

Nam również zależało na tym, żeby tam się znaleźć. Jednak miałyśmy duży problem z transportem, wiadomo między Gdańskiem a Starą Wsią jest dosyć duża odległość. Szukałyśmy pomocy u różnych źródeł bardzo długo, aż w końcu tata jednej z nas zlitował się nad nami i powiedział, że „podwiezie” nas samochodem te pare set kilometrów. I udało się! Znalazłyśmy się na IDMach i to co tam przeżyłyśmy było czymś naprawdę niesamowitym i niezwykłym. Tam również pierwszy raz spotkałyśmy się z czymś takim jak wspólnota Magis. I chociaż nie dowiedziałyśmy się, na czym polega cała formacja Magisowa, to jednak mogłyśmy zaobserwować jej owoce, czyli rzesze wspaniałych młodych ludzi, których ona przyciągała. Dla przykładu jedna wspólnota Magisowa chociażby z Nowego Sącza liczy ponad sto kilkadziesiąt osób. Jest to naprawdę olbrzymia liczba.

W każdym razie wracając ze Starej Wsi, obiecałyśmy sobie, że za rok znowu pojedziemy na IDMy, tylko, że tym razem w większym składzie i oficjalnie już z parafii. I dotrzymałyśmy obietnicy, zanim jednak to się stało w naszej parafii pod koniec wiosny wyszła inicjatywa, żeby także w Gdańsku założyć wspólnotę Magis. Oczywiście my pamiętając o tym, co widziałyśmy na południu Polski postanowiłyśmy przyłączyć się do tej wspólnoty.

Teraz z perspektywy czasu, wiemy, że warto było zaufać temu, co zobaczyłyśmy na IDMach. W ciągu trzech miesięcy nasza wspólnota powiększyła się ponad dwukrotnie i ciągle przybywają do nas nowe osoby. Ale ponieważ samo w sobie słowo „Magis” oznacza „więcej, „bardziej”, chcemy by co raz więcej młodych ludzi mogło ubogacać swoją osobowością naszą wspólnotę. Dlatego też zapraszamy wszystkich w każdy wtorek na godz. 19:00 do Małego Kościoła na mszę, po niej będzie można uzyskać więcej informacji na temat Magisu.

Ala i Ola